Detta händer på Egnahemsfabriken

Byggbrigad Gottsunda, Uppsala

I Gottsunda i Uppsala har vi fått uppdrag att bygga upp tillfällig arkitektur på gångstråket som löper över Stenhammars väg mellan Lina Sandells park (Gröna parken) och Drakparken (Blå parken). Under våren har vi i dialog med grannar och närboende utarbetat ett förslag på tillägg och gestaltning längs gångstråket som gör att det blir trevligt, tryggt och kul att gå här.
Nu är det dags att omsätta idéerna i verkligheten!
Den 12-15 augusti kommer vi vara på plats och bygga upp allt. Vill du vara med och skapa och bygga tillsammans i vår byggbrigad? Vi har plats för totalt ett 10-tal deltagare som kan vara med några dagar eller hela perioden. Vi bjuder på mat, fika och trevligt byggumgänge under byggdagarna. Medverkande snickare leder arbetet och introducerar till arbetsuppgifter av olika slag som passar alla.
Vi kommer under brigaden att såga, skruva, måla, borra, plantera mm. Det blir även kortare praktiska workshops. I brigadordern (våra arbetsuppgifter) ingår:
- Bygge av en cirka 55 m lång slingrande gångbana över ytan.
- Bygge av portaler som ramar in entréerna till denna del av gångstråket.
- Bygge av bänkar och odlingslådor.
- Bygge av hopp & lekstolpar (balansstubbar) och belysningsstolpar
Kom och var med och utveckla samhället och skapa en plats som kan uppskattas och brukas av många? Oavsett var du själv bor så behövs dina händer i Gottsunda den 12-15 augusti!
ANMÄLAN:
Anmäl dig till byggbrigaden här:
OM PROJEKTET:
Platsutveckling Gottsunda är en del av Uppsala kommun. Egnahemfabriken har i uppdrag att ta fram förslag till utformning samt att bygga upp detta tillsammans med allmänheten.
Såhär funkar det:
- DATUM OCH TID: 12-15 augusti 2025
- TIDER: 09.00 – 16.00 respektive dag
- FÖR VEM? Inga förkunskaper, från 16 år
- ANMÄLAN: Anmäl dig via formuläret ovan!
- FRÅGOR: Kontakta arrangör: erik@egnahemsfabriken.se
- AVGIFT: Gratis
- PLATS: Stenhammars väg, Gottsunda